Pursuing Excellence in Washington State Track & Field

 

 

Track and XC State Trophies

 

 

Recent News

Tides Girls Team 2017 3A State 2nd Place, Boys Team 2017 3rd Place!

Boys and girls score combined 106 points!

Leahi Manthei sets school record in state final of the 300m Hurdles.

Zach Davis sets school record in the state prelim of the 200m.

Jurrian Hering sets school records in the 100m and 110H.

Hadassah Ward breaks her own school record in the Shot Put.

Tides Girls and Boys teams each win innagural South Sound Conference Team Titles

Hadassah Ward is named South Sound Conference Championships Outstanding Female Field Event Athlete

Jurrian Hering is named South Sound Conference Championships Outstanding Male Track Athlete

 

Other News

The Peninsula School District has initiated MIDDLE SCHOOL CROSS COUNTRY, which is open to 6th graders. Exciting news for our sport!

Gig Harbor has hired Andrew Walker as head cross country coach. Walker will be an English and social studies teacher at Gig Harbor HS. Welcome!

State Meet Placers

  • Hadassah Ward: Shot Put STATE CHAMPION, Discus 4th Place

  • Leahi Manthei: 300m Hurdles STATE CHAMPION, 100m Hurdles 2nd Place, 4x100m Relay 2nd Place, 4x400m Relay 4th Place

  • Hannah Carroll: 400m STATE CHAMPION, 4x100m Relay 2nd Place, 4x400m Relay 4th Place, 200m 5th Place

  • Jurrian Hering: 110m Hurdles 2nd Place, 4x100m Relays 2nd Place, 100m 5th Place, 200m 9th Place

  • Zack Davis:400m 4th Place, 4x400 Relay 5th Place, 200m 6th Place

  • Bradley Peloquin:1600m 4th Place, 3200m 7th Place

  • Harry Horwath:4x100 Relay 2nd Place

  • Jack Shields:1600m 7th Place, 3200m 16th Place

  • Marc Fletcher:4x100 Relay 2nd Place

  • Ryan King:4x100 Relay 2nd Place

  • Tatum Griffin:4x100 Relay 2nd Place, 4x200m Relay 10th Place, 100m 14th Place

  • Ashley Aldridge:4x100 Relay 2nd Place, 4x2000m Relay 10th Place

  • Justin Verniest:4x400 Relay 5th Place

  • Tucker Gibbons: 4x400 Relay 5th Place

  • Ian Steuk:4x400 Relay 5th Place

  • Maya Hodder:4x400 Relay 4th Place, 4x200m Relay 10th Place

  • Haley Lewis:4x400 Relay 4th Place

  • Nolan Carroll:4x400 Relay 5th Place, 1600m 11th Place

  • Kaysie Bruce:4x200 Relay 10th Place

  • Charles Walker:Triple Jump 9th Place

  • Natalie Davidson:Pole Vault 15th Place

  • Antonio Valladares:Pole Vault 13th Place

  • Sarah Riggs: 4x400 Relay 4th Place

  • Emma Jost:Javelin 16th Place

Tides Logo